Group Members
Group Leader Prof. Dr. Jens Voskuhl
Office: S07 S00 C17
Phone: +49 201 183 2404
Akademischer Oberrat Dr. Christoph Hirschhäuser
Office Nina Harder
Office (substitute) Andrea Nusselt
Permanent Staff
Head of Central Chemical Storage Dr. Monika Seifert
Room: S05 V00 F02
Phone: +49 201 183 3966
Lab Technician Ursula Nüchter
Lab Technician Elisabeth Verheggen
Head of Facility Dr. Florian Uteschil
Chemical Technician Maximilian Schindeldecker
Lab: S05 T00 A20/A22
Office: S07 S05 C25
Phone: +49 201 183 - 3090 (Lab), - 3089 (Office)
Maximilian.Schindeldecker@uni-due.de
Lab Technician Gudrun Heinrich
PhD Students
M. Sc. Alexander Huber
Lab: S07 S04 D19
Office: S07 S04 C29
Phone: +49 201 183 - 6254 (Lab), - 6251 (Office)
Alexander.Huber@uni-due.de
Für allgemeine Anliegen bezüglich des OC Grundpraktikums im Sommersemester 2024 benutzen Sie bitte die Mailadresse oc-grundpraktikum@uni-due.de
M. Sc. Lea Höfmann
Lab: S07 S04 D28
Office: S07 S04 C29
Phone: +49 201 183 - 6264 (Lab), - 6251 (Office)
Lea.Hoefmann@uni-due.de
M. Sc. Rick Y. Lorberg
Lab: S07 S04 D28
Office: S07 S04 C29
Phone: +49 201 183 - 6264 (Lab), - 6251 (Office)
Rick.Lorberg@uni-due.de
M. Sc. Marco Schmiedtchen
Lab: S07 S04 D19
Office: S07 S04 C29
Phone: +49 201 183 - 6254 (Lab), - 6251 (Office)
Marco.Schmiedtchen@uni-due.de
Bachelor & Master Students, Trainees
Alumni
Postdocs
Dr. Felix van der Vight (2023)
Dr. Jan Balszuweit (2023)
Dr. Bibhisan Roy (2020)
PhD Students
Dr. Matthias Hayduk (2023)
Dr. Jan Balszuweit (2022)
Dr. Marius Heimann (2022)
Dr. Daniel Sebena (2022)
Dr. Andrea Sowa (2022)
Dr. Alexander Zimmermann (2021)
Kevin Rudolph
Justin Dubbert
Steffen Riebe
Master Students
Rick Y. Lorberg (2023)
Lea Höfmann (2023)
Lea Umlauf (2022)
Alexander Huber (2021)
Marco Schmiedtchen (2021)
Tobias Rex (2020)
Sandrina Schwarze (2019)
Kevin Rudolph (2019)
Nathalie Riek (2019)
Maren Bauer (2019)
Justin Dubbert (2018)
Jan Balszuweit (2017)
Nazli Bagli (2017)
Jaqueline Stelzer (2017)
Bachelor Students
Yannick Bartussek (2023)
Benedikt Weihrauch (2023)
Sebastian Baumert (2021)
Pascal Schmidt (2020)
Niklas Cendrowski (2020)
Marco Schmiedtchen (2019)
Natalie Wolff (2019)
Tobias Rex (2018)
Harini Hemesh (2018)
Sandrina Schwarze (2017)
Nathalie Riek (2017)
Ruben Kazner (2016)
Trainees
Finn Rethemeier (2023)
Tom Maxion (2022)
Julia Kielhorn (2017)