Hamburg Harburg

Annual Meeting 2015

Gruppenfoto

von Martina Brinkmann, TUHH

Pressemitteilungen

TUHH - Pressestelle, Martina Brinkmann:
Erstes Jahrestreffen des DFG Schwerpunktprogramms 1748 an der TUHH
Ende August fand an der Technischen Universität Hamburg (TUHH) das erste Jahrestreffen des DFG Schwerpunktprogramms 1748 (SPP 1748) „Zuverlässige Simulationstechniken in der Festkörpermechanik – Entwicklung nichtkonventioneller Diskretisierungsverfahren, mechanische und mathematische Analyse“ statt...
link

Programm

Donnerstag, 27. August


12:00 – 13:00 Anreise, Verpflegung mit belegten Brötchen und Getränken

13:00 – 13:05 Begrüßung

13:05 – 13:45
„Adaptive isogeometric modeling of propagating strong discontinuities in heterogeneous materials“
M. Kästner, D. Peterseim, P. Hennig, P. Morgenstern

13:45 – 14:25
„Finite element approximation of functions of bounded variation and application to models of damage, fracture and plasticity“
M. Milicevic, S. Bartels, M. Thomas

14:25 – 15:05
„Foundation and application of generalized mixed FEM towards nonlinear problems in solid mechanics“
F. Hellwig, P. Bringmann, P. Wriggers, C. Carstensen, T. Steiner

15:05 – 15:30 Kaffeepause

15:30 – 16:10
„Large-scale simulation of pneumatic and hydraulic fracture with a phase-field approach“
R. Krause, C. Hesch, K. Weinberg, R. A. Müller

16:10 – 16:50
„Hybrid discontinuous Galerkin methods in solid mechanics“
C. Wieners, H. R. Bayat, L. Wunderlich, S. Reese,B. Wohlmuth, J. Krämer

16:50 – 17:30
„Isogeometric and stochastic collocation methods for nonlinear probabilistic multiscale problems in solid mechanics“
F. Fahrendorf , L. de Lorenzis, H. G. Matthies, J. Rang

17:30 – 18:10
„First-order system least squares finite elements for finite elastoplasticity“
B. Müller, M. Igelbüscher, G. Starke, A. Schwarz, J. Schröder

20:00 Gemeinsames Abendessen in Hamburg Freitag,

 

Freitag, 28. August

08:30 – 09:10
„Advanced Finite Element Modelling of 3D Crack Propagation by a Phase Field Approach„
T. Noll, C. Kuhn, R. Müller

09:10 – 09:50
„Novel finite elements for anisotropic media at finite strains“
N. Viebahn, J. Schröder, P. Wriggers, D. Balzani, A. Kraus

09:50 – 10:30
„High-order immersed-boundary methods in solid mechanics for structures generated by
additive processes“
S. Hubrich, P. di Stolfo, S. Kollmannsberger, A. Düster, E. Rank, A. Schröder, A. Özcan

10:30 – 11:10
„High-order immersed-boundary methods in solid mechanics for structures generated by
additive processes“
S. Hubrich, P. di Stolfo, S. Kollmannsberger, A. Düster, E. Rank, A. Schröder, A. Özcan

11:10 – 11:30 Kaffeepause

11:30 – 13:00 Diskussion (Benchmarks, gemeinsame Aktivitäten, etc.)

13:00 – Mittagessen in der Mensa, Abreise